V sezono prehladov smo že zdavnaj zakorakali, gripa pa je prav v teh mesecih najbolj na udaru. Obe obolenji običajno spremlja kašelj, ki je, čeprav je moteč, naš naravni zaščitni mehanizem, s katerim se iz sapnika in sapnic odstranijo tujki in izločki.
Velikokrat lahko kašelj pravočasno pomirimo in se tako izognemo izčrpanosti, zapletom in bolniški odsotnosti. Da pa bomo znali sebi ali drugim kar najbolje pomagati, je pomembno, da se najprej naučimo kašelj prepoznati.
Najbolj preprosto lahko rečemo, da poznamo dve vrsti kašlja. In sicer, produktivni kašelj (tudi mokri kašelj), pri katerem nastaja v dihalnih poteh večja količina sluzi, ki jo lahko izkašljamo in pa neproduktivni (suhi kašelj), kjer izločka oziroma sluzi ni. Vendar pa kljub tem dejstvom kašlja ni vedno tako enostavno prepoznati.
Najpomembneje je, da vemo, da produktivnega oziroma mokrega kašlja ne smemo zavirati, saj čisti dihalne poti. Pri zdravljenju v tem primeru uporabljamo EKSPEKTORANTE, ki lajšajo in pospešujejo izkašljevanje. V nasprotnem, ko gre za suhi kašelj, uporabljamo tako imenovane ANTITUSIKE, ki kašelj pomirijo, ublažijo ali odpravijo.
Največ kar lahko storimo zase in druge je, da imamo pri roki naravne izdelke, ki blažijo tako suh kot moker kašelj.
V tem prispevku bomo govorili o rastlinskih ekspektorantih, v naslednjem pa bomo obdelali še antitusike.
Pa si poglejmo, katera so ta »naravna zdravila«, ki so jih poznale in se jih posluževale že naše babice. Zagotovo se kakšnih spomnite tudi sami. Meni je babica, »ko me je prijel« neusmiljeni kašelj, velikokrat postregla z domačim timijanovim čajem iz njenega zeliščnega vrta, saj je dobro vedela, da mi bo zagotovo pomagal pri lažjem izkašljevanju. Poleg timijana nam narava ponuja še veliko naravnih izdelkov, ki so bolj ali manj učinkoviti in jih s pridom uporabljajo v fitoterapiji, saj je znanstveno dokazano, da vsebujejo snovi (saponine in eterična olja), ki pospešijo izločanje bronhialne sluzi, razredčijo gost, lepljiv sluznični izloček in tako olajšajo izkašljevanje.
Droge, ki delujejo ekspektorativno so: korenina jegliča, korenina milnice, korenina sladkega korena in list bršljana. Te rastline vsebujejo veliko saponinov. Najpomembnejše ekspektorativne droge z eteričnimi olji pa so zel vrtnega timijana, zel materine dušice, plod komarčka, plod janeža in list evkalipta.
Naša družina prisega na timijan, zato njegovi pripravki nikoli ne manjkajo v naši domači lekarni. Uporabljamo ga tudi pri majhnih otrocih in moram priznati, da zelo uspešno. Otrokoma, ki sta še majhna, pripravljamo blag timijanov čaj, včasih vanj dodamo bezeg in lipo za boljši okus in okrepljen učinek. In seveda med. Zjutraj in par ur pred spanjem pa ju namažemo s timijanovo kremo. Neredko jima iz blagega timijanovega čaja pripravimo inhalacijo, ki prav tako lepo pomaga.
Spodaj pripenjam nekaj slikic, da boste videli, kje raste naš dragoceni timijan in kako ga pobiramo.
Prav tako na zeliščni njivi gojimo še veliko drugih čudovitih rastlin (zelišč), vse skupaj okrog 20, nekaj jih nabiramo tudi v naravi. Iz njih pripravljamo številne čajne mešanice po naših recepturah, z veseljem pa vam pripravimo mešanico, ki bo vsebovala zelišča po vaši želji.
Lahko nas pokličete, naročite in že jutri dobite.
www.botanik.si, Iztok 051 616 302
Do naslednjič. Bodite zdravi.