Naravno nad kašelj drugič

V prejšnji objavi smo govorili o produktivnem kašlju in tako imenovanih rastlinskih EKSPEKTORANTIH, ki zelo učinkovito lajšajo simptome mokrega kašlja. Sama prisegam na timijan, na rožico, ki me še nikoli ni pustila na cedilu. Včasih mu dodam tudi komarček, ki je mimogrede za nas zelo dragoceno zelišče, saj ga ni lahko vzgojiti, namreč prleške srne so milo rečeno nore na komarček, ne boste verjeli preskočijo skoraj dvometersko ograjo, da se lahko posladkajo z njegovimi mladimi poganjki. Uh, veliko bi lahko napisala o metodah, s katerimi smo jih poskušali prelisičiti, …..a o tem raje v kateri drugi objavi:)

Kakor koli, komarček in timijan se v boju s produktivnim kašljem odlično odrežeta. Dodatek medu in vitamina C pa njun učinek samo še okrepi.

Kadar pa je naš kašelj suh oziroma dražeč, posežemo po ANTITUSIKIH, ki kašelj pomirijo, ublažijo ali odpravijo. Beseda antitusik izhaja iz latinske besede tussis, ki pomeni kašelj. To besedo najdemo tudi v latinskem imenu lapuha (Tussilago farfara). Včasih so lapuh uporabljali za blaženje kašlja, danes pa se v te namene več ne priporoča.

Antitusiki naravnega izvora, delujejo lokalno v zgornjih delih dihalnih poti. V to skupino uvrščamo droge s sluzmi. Sluzi verjetno delujejo tako, da v tankem sloju prekrijejo sluznico zgornjih dihalnih poti, jo s tem zaščitijo pred draženjem in ublažijo kašelj. Za lajšanje kašlja so primerne naslednje droge s sluzmi: korenina sleza, islandski lišaj, list slezenovca in list ozkolistnega trpotca. Pomembno je vedeti, da se droge, ki vsebujejo veliko sluzi po pravilu pripravljajo kot hladni namok. Vroča voda namreč uniči velik del sluzi zato poparek ni primeren način za pripravo čaja iz teh rastlin. Namesto namoka pri nas kuhamo trpotčev sirup, katerega priprava je zelo hitra in enostavna. Spodaj prilagam recept.

komarček

 

komarček
ozkolistni trpotec

Recept za sirup:

Liste trpotca najprej operite in jih stresite v kozico. Prelijte jih s hladno vodo (uporabite toliko vode, da prekrije liste) in mešanico zavrite. Vodo nato precedite in ji dodajte sladkor (na 1 liter tekočine se priporoča 1 kilogram sladkorja), še rajši pa med. Segrevajte in mešajte, da dobite gosto mešanico, ki pa ne sme biti pregosta. Sirup prelijte v steklene kozarce in jih zaprite s pokrovom. V primeru težav s kašljem lahko otroci zaužijejo od 2 do 3 žličke tega sirupa dnevno, odrasli pa od 3 do 6 žličk.

Do naslednjič….

Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Avtor: Tamara Luskovič

ustvarja v Ormožu, z dvema rožama in eno veliko, ki skrbi za vse štiri s čaji in dišavnicami.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen.